Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zbyt powolny rozruch funduszy UE

27 września 2023 | Ekonomia i rynek | Anna Cieślak-Wróblewska
źródło: Rzeczpospolita

W niektórych regionach uruchomiono mniej niż 10 proc. puli unijnego wsparcia na lata 2021–2027. Rośnie ryzyko, że nie wszystkie pieniądze z UE uda się wykorzystać albo w ich wydawanie wkradnie się przesadny pośpiech.

W nowym siedmioletnim budżecie UE na lata 2021–2027 urzędy marszałkowskie mają do rozdysponowania w ramach programów regionalnych łącznie 34,1 mld euro. To duża pula pieniędzy, które wesprą lokalne gospodarki. Firma doradcza Grant Thornton sprawdziła, jak idzie uruchamianie tych pieniędzy.

Tylko 15 proc.

Wnioski nie napawają optymizmem. Na koniec sierpnia w Polsce na poziomie 16 programów regionalnych ogłoszono 380 konkursów, na kwotę 5,28 mld euro. Jest to zaledwie 15 proc. całej dostępnej w ramach tych programów alokacji. Przy czym dosyć spore są różnice w poszczególnych regionach. O ile w województwach śląskim, lubelskim, podkarpackim czy kujawsko-pomorskim uruchomiono już ponad 20 proc. puli do rozdysponowania, o tyle w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12684

Wydanie: 12684

Spis treści
Zamów abonament