Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przedsiębiorca nie zawsze zapłaci więcej

27 września 2023 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

W przypadku części nowo wybudowanego budynku, nawet przeznaczonego na działalność, przed zakończeniem jego budowy lub rozpoczęciem jego użytkowania, przy braku spełnienia przesłanki związania z prowadzeniem działalności lub zajęcia na taką, ta część powinna podlegać tzw. pozostałej stawce podatku od nieruchomości.

Kością niezgody w sprawie był sposób opodatkowania niewykończonego jeszcze w 2013 r. budynku usługowo-handlowego. Lokalny fiskus uznał, że ten już za 2014 r. powinien być opodatkowany według stawek właściwych jak dla nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Uznał bowiem, że podatnicy zaniżyli jego powierzchnię użytkową deklarowaną w informacji. Ci jednak uważali, że fiskus nie ma racji, bo pozwolenie na użytkowanie otrzymali jedynie w stosunku do część nieruchomości.

Sprawa trafiła na wokandę, ale w pierwszej instancji Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę podatników. Jego zdaniem urzędnicy słusznie zażądali od właścicieli niewykończonego jeszcze w całości budynku podatku według najwyższej stawki jak dla działalności.

Sąd wskazał m.in., że w orzecznictwie brak możliwości wykorzystania nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej można uwzględnić jedynie w razie zaistnienia przeszkód technicznych o charakterze trwałym i ciągłym, faktyczne uniemożliwiających prowadzenie działalności. Nie zachodzi ona zaś w przypadku zaistnienia przeszkód o charakterze przemijającym bądź jedynie utrudnień w gospodarczym wykorzystaniu nieruchomości. Jak tłumaczył sąd fakt utrudnień związanych z wykorzystaniem nieruchomości nie powoduje,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12684

Wydanie: 12684

Spis treści
Zamów abonament