Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przestępstwa przeciwko referendum

27 września 2023 | Sądy i Prokuratura | Piotr Kosmaty

Prawidłowe przeprowadzenie głosowania wymaga odpowiedniego instrumentarium prawnego.

W ostatnim czasie słowo referendum zajmuje czołowe miejsce w przestrzeni kreowanej przez środki masowego przekazu. Przy tej okazji warto przyjrzeć się tej instytucji prawnej, będącej niewątpliwie emanacją demokratycznego państwa prawa.

Obok wyborów, które stanowią fundament demokracji przedstawicielskiej i których wynik w możliwie największym stopniu urzeczywistnia wolę narodu, równie ważnym instrumentem decydowania w sprawach o szczególnym znaczeniu dla państwa jest ogólnokrajowe referendum (art. 125 Konstytucji RP). Referendum jest najbardziej rozpowszechnionym przejawem demokracji bezpośredniej, co powoduje, że jest ściśle związane z zasadą wyrażoną w art. 4 Konstytucji RP, stanowiącym, że władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do narodu, który sprawuje ją przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio. Pomimo różnicy między referendum a wyborami instytucje te wykazują wiele zależności i wzajemnych uwarunkowań, zwłaszcza standardów wynikających z podstawowych zasad wyborczych, w szczególności zasady powszechności.

Referendum w konstytucjach

Warto zwrócić uwagę, że instytucja referendum jest bardzo różnie ukształtowana w konstytucjach innych krajów. Nie przewiduje jej w ogóle Konstytucja Finlandii, z kolei obszernie i szczegółowo referendum zostało uregulowane w węgierskiej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12684

Wydanie: 12684

Spis treści
Zamów abonament