Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadużycie wolności słowa przez prokuratora

27 września 2023 | Sądy i Prokuratura | Rafał Rozwadowski

Warto mieć na uwadze rolę i zadania prokuratura w postępowaniu. Te mają bowiem bezpośredni wpływ na ocenę, czy dane wypowiedzi prokuratora nadużywają wolności wypowiedzi.

Odnosząc się do zasad odpowiedzialności za nadużycie wolności słowa przez prokuratora, na wstępie wskazać należy przepisy, które mają wpływ na określenie ram tej odpowiedzialności.

Zgodnie z art. 135 ustawy o prokuraturze: „Prokurator oraz Prokurator Generalny nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej ani tymczasowo aresztowany bez zezwolenia sądu dyscyplinarnego, a zatrzymany – bez zgody przełożonego dyscyplinarnego. Nie dotyczy to zatrzymania na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa. Do czasu wydania zezwolenia na pociągnięcie prokuratora albo Prokuratora Generalnego do odpowiedzialności karnej wolno przedsięwziąć tylko czynności niecierpiące zwłoki, zawiadamiając o tym niezwłocznie prokuratora przełożonego. W przypadku Prokuratora Generalnego zawiadamia się Prezesa Rady Ministrów”.

Tymczasem, zgodnie z art. 137 § 4 ustawy o prokuraturze „za nadużycie wolności słowa przy wykonywaniu obowiązków służbowych, stanowiące ściganą z oskarżenia prywatnego zniewagę strony, jej pełnomocnika lub obrońcy, kuratora, świadka, biegłego lub tłumacza, prokurator odpowiada tylko dyscyplinarnie”.

W myśl tego przepisu przekroczenie zasad wolności słowa przy wykonywaniu obowiązków służbowych wyłącza odpowiedzialność karną prokuratora, jeżeli nadużycie wolności słowa stanowi ściganą z oskarżenia prywatnego zniewagę wskazanych w przepisie osób. W takiej sytuacji prokurator...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12684

Wydanie: 12684

Spis treści
Zamów abonament