Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozmowa Miasta dla ludzi i dla klimatu

16 października 2023 | Ekonomia i rynek | Marcin Piasecki
autor zdjęcia: L. Hernandez EFE /PAP
źródło: Rzeczpospolita

Jednym z rezultatów wdrażania koncepcji miasta 15-minutowego jest zanik rozwarstwienia społecznego, dotychczas te obszary były podzielone na miejsca dla bogatych i dla mniej zamożnych – mówi prof. Carlos Moreno, wykładowca na Sorbonie w Paryżu, twórca idei przekształcania przestrzeni miejskiej.

Rozwiązaniom związanym ze zrównoważonym rozwojem ostatnio często zarzuca się to, że są drogie i wprowadzane bez konsultacji z ludźmi. Czy tego rodzaju kryzys dotyczy również idei miasta 15-minutowego?

Ta idea jest humanistyczną wizją zmiany naszych miast. Stawia na lokalność – lokalny biznes, lokalne aktywności, tereny zielone, edukację, służbę zdrowia i sport. A co za tym idzie – na zwiększoną interakcję między ludźmi. To stało się już globalną ideą podchwyconą przez wielu burmistrzów z całego świata. Owszem, słyszałem o tym, że istnieją hałaśliwe niewielkie grupki ludzi, które uważają, że 15-minutowe miasta to swego rodzaju kontynuacja lockdownu i ograniczenie swobody poruszania się. To oczywiście nieprawda. Natomiast większość, łącznie z burmistrzami, przyklaskuje tej idei i po prostu ją...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12700

Wydanie: 12700

Spis treści
Zamów abonament