Upadłość czy restrukturyzacja – którą opcję wybrać?
Systematyczny monitoring finansów, pod kątem zaistnienia przesłanki niewypłacalności, powinien pozwolić na realną ocenę sytuacji przedsiębiorstwa, a w konsekwencji na podjęcie przez zarządzających odpowiedniej decyzji we właściwym czasie.
Upadłość i restrukturyzacja to w zasadzie dwie różne procedury prawne. Restrukturyzacja służy ochronie przed bankructwem i prowadzi do przywrócenia stabilnej sytuacji finansowej przedsiębiorcy. Upadłość zaś skupia się na likwidacji majątku w celu jak najwyższego zaspokojenia wierzycieli zadłużonego przedsiębiorcy. Czym powinien kierować się przedsiębiorca, który poprzez swoją trudną sytuację ekonomiczną jest zmuszony do dokonania wyboru?
Niewypłacalność przedsiębiorcy
Zgodnie z ustawą Prawo upadłościowe – upadłość można ogłosić w stosunku do podmiotu, który stał się niewypłacalny. Powstanie stanu niewypłacalności przedsiębiorcy wyznacza bieg terminu dla złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Wniosek o ogłoszenie upadłości winien zostać złożony w terminie 30 dni od daty, w której podmiot stał się niewypłacalny.
Prawo upadłościowe przewiduje dwie przesłanki wskazujące na materializację stanu niewypłacalności przedsiębiorcy. Pierwszą z nich jest utrata przez przedsiębiorcę zdolności do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych – przesłanka płynnościowa. Druga natomiast występuje, jeżeli przez okres minimum 24 miesięcy występuje przewaga zobowiązań dłużnika nad wartością jego majątku – przesłanka bilansowa.
Brak płynności
Stan niewypłacalności w ujęciu płynnościowym można określić jako sytuację, w której dłużnik nie jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta