PGZ zrobi superradar dla Patriotów
Polska będzie jako pierwsza wśród sojuszników USA produkować elementy najnowszego radaru dla systemu Patriot. To efekt wyjątkowej determinacji polskich negocjatorów.
Wysłannicy MON i Polskiej Grupy Zbrojeniowej rozmawiali z rządowymi decydentami w Waszyngtonie i partnerami ze zbrojeniowego koncernu Raytheon – obecnie w składzie technologiczno-obronnego giganta RTX – świadomi, że Amerykanie z zasady nie udostępniają najnowszych technologii nawet najwierniejszym sojusznikom. Ale udało się. To ważne, bo polska zbrojeniówka od dawna, po tym jak Siły Zbrojne RP zdecydowały się wyposażyć swoją rakietową tarczę powietrzną średniego zasięgu „Wisła” w zestawy Patriot, zabiegała o dostęp do amerykańskich technologii radarowych.
Rodzimy przemysł, przede wszystkim stołeczny PIT RADWAR, próbuje poszerzyć swoje kompetencje w dziedzinie radiolokacji. Od wielu dekad warszawska spółka jest liczącym się w świecie producentem i eksporterem sprzętu radarowego, a także systemów uzbrojenia, których ważnym elementem są radarowe sensory. Dostęp do najbardziej zaawansowanych amerykańskich technologii otwiera teraz offset – umowy kompensujące zamówienie na realizację tzw. drugiej fazy programu budowy tarczy powietrznej średniego zasięgu „Wisła”.
Wyjątkowy radiolokator
W ramach inwestycji w najnowszą wersję systemu Patriot, wycenianej wstępnie na ponad...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta