Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inkluzywny język w ofertach pracy nic nie kosztuje

17 listopada 2023 | Ekonomia i rynek | Anita Błaszczak
źródło: Rzeczpospolita

Zmiany demograficzne, które będą zwiększać niedobór kadr, zmuszają przedsiębiorców do zwrócenia się w kierunku kobiet.

Używanie inkluzywnego języka w ogłoszeniach o pracę oraz w opisie stanowisk to zmiana, która nie wiąże się ze zwiększonymi kosztami dla pracodawców, a może zwiększyć liczbę aplikacji na ogłoszenia o pracy – zwracała uwagę Karolina Wójcik, doradca prezesa Pracodawców RP podczas czwartkowej prezentacji raportu na temat sytuacji kobiet na polskim rynku pracy. Jak zaznaczała, kobiety rzadziej odpowiadają na oferty pracy, które zawierają męskie określenia stanowisk i mówią o pracy dla dyrektora, developera czy inżyniera. Wystarczy jednak mała zmiana – informacja, że firma szuka na dane stanowisko specjalisty albo specjalistki, by pokazać otwartość firmy na kandydatki.

Bariera w biznesie

Jak zaznaczają eksperci rynku pracy, tę otwartość i tak już wymuszają zmiany na rynku pracy związane z demografią, która w kolejnych latach będzie szybko zmniejszała liczbę Polaków w wieku produkcyjnym, nasilając i tak już duży niedobór kadr. Pomimo spowolnienia w gospodarce, które zmniejszyło...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12726

Wydanie: 12726

Spis treści

Reklama

Zamów abonament