Gdzie i jak sprzedawać trunki
Gmina w uchwale o lokalizacji punktów sprzedaży napojów alkoholowych realizuje obowiązki wynikające z ustawy przeciwdziałającej alkoholizmowi z 1982 roku.
Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z licznymi modyfikacjami obowiązuje nieprzerwanie od ponad czterdziestu lat. Akt ten nakłada liczne obowiązki na jednostki samorządu terytorialnego.
Zgodnie z art. 1 ww. ustawy organy jednostek samorządu terytorialnego są zobowiązane do podejmowania działań zmierzających do ograniczania spożycia napojów alkoholowych oraz zmiany struktury ich spożywania, inicjowania i wspierania przedsięwzięć mających na celu zmianę obyczajów w zakresie sposobu spożywania tych napojów oraz działania na rzecz trzeźwości. Na poziomie ustawowym zostały określone cele, które jednostka samorządu terytorialnego powinna uwzględnić przy stanowieniu aktu prawa miejscowego. Odwołując się do treści ustawy stawia ona sobie za zadanie: ograniczenie dostępności alkoholu (m.in. poprzez odpowiednie usytuowanie miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych) i motywowanie obywateli do powstrzymywania się od jego spożywania. W konsekwencji obowiązkiem organu stanowiącego przepisy prawa miejscowego jest podporządkowanie się tym celom.
Warto podkreślić, że nie są one postulatami, ale normami o charakterze obowiązku prawnego. Ustawodawca dał organom samorządu terytorialnego zakres pewnego luzu decyzyjnego, ponieważ w każdym przypadku należy brać pod uwagę konkretne uwarunkowania występujące w danej gminie.
Uchwała rady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta