Sztuczna inteligencja to przełom jak wynalezienie komputera
AI może znacznie podnieść wydajność i produktywność fabryk. Pomaga ograniczyć liczbę odrzutów, zwiększyć zakres użycia maszyn i zoptymalizować procesy produkcyjne – mówi Tanja Rückert, członkini globalnego zarządu Grupy Bosch.
Co zmieniło w światowym biznesie pojawienie się generatywnej sztucznej inteligencji?
Generatywną sztuczną inteligencję porównałabym do wynalezienia komputera. To przełom, który wpłynie na transformację wielu sektorów i naszego postrzegania kluczowych kwestii w biznesie i życiu codziennym. Jesteśmy świadkami ogromnego postępu technologicznego. W przyszłości specjaliści spoza branży IT będą w stanie pobierać informacje nawet ze złożonych baz danych przy pomocy języka naturalnego. Ponieważ specjalistyczna wiedza nie będzie już tak niezbędna, szersze grono osób zyska dostęp do systemów informatycznych. A to w efekcie przyspieszy transformację cyfrową.
Tym, co zapewnia modelom generatywnej AI szczególną wydajność, jest trening na ogromnych ilościach danych. Ich zakres i objętość umożliwiają modelom podstawowym podsumowanie złożonych treści w przystępny sposób czy tłumaczenie na różne języki. Chcieliśmy wykorzystać ten potencjał – z korzyścią zarówno dla naszych klientów, jak i współpracowników. Specjaliści od sztucznej inteligencji w Bosch pracują obecnie nad przeszło 80 konkretnymi zastosowaniami tej technologii. Są to na przykład wydajne boty tekstowe i głosowe, zdolne wspierać serwisantów lub komunikować się z odbiorcami końcowymi czy narzędzia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta