Powództwa przedstawicielskie – wyjawianie dowodów
Sąd będzie miał obowiązek pominięcia dowodu uzyskanego z tej procedury w sytuacji, gdy strona złożyła wniosek o wyjawienie dowodu w złej wierze.
Procedura wyjawienia dowodów ma być z założenia nowym środkiem podnoszącym skuteczność powództw grupowych, w tym również – powództw przedstawicielskich. Wiążą się z nią jednak liczne ryzyka nadużyć, choćby związane z tajemnicą przedsiębiorstwa. W związku z tym zasady wyjawiania dowodów muszą być ścisłe, co z kolei sprawia, że procedura prawdopodobnie okaże się kosztowna i długotrwała.
Rozwiązanie w dalszym ciągu robocze
Prace nad wdrożeniem przez Polskę przepisów dyrektywy w sprawie powództw przedstawicielskich (dyrektywa [UE] 2020/1828) wciąż trwają. Implementacja ma nastąpić m.in. przez nowelizację ustawy z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Zaproponowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów projekt przewiduje wprowadzenie nowych narzędzi procesowych, które dotychczas nie miały zastosowania w postępowaniach grupowych. Wśród nich pojawiła się propozycja wprowadzenia wniosku o wyjawienie środka dowodowego rozumianego nie tylko jako określone dokumenty, lecz także m.in. rzeczy, zbiory rzeczy czy bazy danych.
Skuteczne narzędzie czy zagrożenie efektywności procesu?
Zaproponowany w projekcie ustawy środek procesowy jest nowym narzędziem, jeżeli chodzi o postępowania w sprawach grupowych. Nie jest to jednak narzędzie całkowicie nieznane uczestnikom polskiego procesu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta