Krok w tył ZUS ws. składek za studenta
Podstawa wymiaru składek powinna zostać ustalona proporcjonalnie do okresu podlegania ubezpieczeniom – wskazał organ rentowy.
Opisywaliśmy niedawno interpretację ZUS (DI/200000/ 43/890/2023), która wywołała zamieszanie w działach zajmujących się rozliczaniem firm. Dotyczyła składek za zleceniobiorcę mającego i tracącego status studenta.
Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz chorobowe i wypadkowe jest przychód. Jego definicję stosowaną na gruncie ubezpieczeń społecznych zawarto w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2022 r., poz. 2647). Składki musi płacić każdy, kto ma tytuł do ubezpieczenia. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych to osoby fizyczne, które na obszarze Polski wykonują pracę na podstawie umowy agencyjnej, zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług. Nie dotyczy to uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów do ukończenia 26 lat. Utrata...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta