Nie każdy świąteczny prezent można sfinansować ze środków socjalnych
Jeśli pracodawca pokryje ze środków zfśs wsparcie niezgodnie z ustawą, nie będzie ono wolne od podatku i składek. Tak jak wtedy, gdy danego świadczenia nie przewiduje regulamin funduszu.
Co roku w okresie świątecznym pojawiają się pytania o zasady obdarowywania pracowników czy ich dzieci. Wątpliwości dotyczą przede wszystkim finansowania tego rodzaju świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Biorą się m.in. z faktu, że ten fundusz nie ma charakteru okolicznościowego, więc wsparcie nie może wynikać z samej okoliczności, jaką są święta Bożego Narodzenia. Jednak – jak uznał Sąd Apelacyjny w Szczecinie w wyroku z 8 czerwca 2017 r. (III AUa 627/16) – definicja działalności socjalnej daje pracodawcy możliwość wręczania ze środków funduszu m.in. bonusów finansowych z okazji świąt Bożego Narodzenia z tytułu zwiększonych wydatków w tym okresie. Warunkiem umożliwiającym ich przyznanie jest zapisanie takich form pomocy w regulaminie funduszu oraz określenie trybu ich przyznawania (czy przyznanie następuje np. na wniosek osoby uprawnionej, czy z inicjatywy pracodawcy). Zatem uzasadnieniem realizacji takich świadczeń z zfśs są zwiększone potrzeby z uwagi na koszt organizacji świąt, a nie sama ich celebracja.
Podstawą regulamin
Przepisy ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 998 ze zm.) nie określają świadczeń, jakie pracodawca powinien z niego realizować, a jedynie definiują ich charakter, m.in. kulturowo-oświatowy czy udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej. Konkrety co do świadczeń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta