Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Immunitet Kościoła i przedmiotów kultu religijnego

19 grudnia 2023 | Biznes | Rafał Adamus

Wartość danej rzeczy może wynikać z wartości gruntu.

Kościelne osoby prawne Kościoła katolickiego, na zasadach ogólnych prawa cywilnego, mają zdolność prawną. Mogą im przysługiwać prawa majątkowe. Zgodnie z art. 23 konkordatu kościelne osoby prawne mogą zgodnie z przepisami prawa polskiego nabywać, posiadać, użytkować i zbywać mienie nieruchome i ruchome oraz nabywać i zbywać prawa majątkowe. Osobom prawnym Kościoła katolickiego może przysługiwać tytuł własności do zabytków, co z kolei wiąże się ze szczególną regulacją prawną.

Prawo do inwestycji sakralnych i kościelnych

Kluczowe znaczenie ma również art. 47 ustawy o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej. Wynika z niego, że Kościół katolicki w Polsce i jego osoby prawne mają prawo realizacji „inwestycji sakralnych i kościelnych”. „Inwestycją sakralną” jest budowa, rozbudowa, odbudowa budynki kościoła lub kaplicy, a także adaptacja innego budynku na cele sakralne. Z kolei „inwestycją kościelną” jest inwestycja kościelnej osoby prawnej niebędąca inwestycją sakralną. Na tej podstawie w metajęzyku prawniczym można zbudować pojęcie „mienia sakralnego” i „mienia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12753

Wydanie: 12753

Spis treści
Zamów abonament