Głosowali, gdzie chcieli
Prawie 1 milion 100 tys. Polaków w ostatnich wyborach zmieniło miejsce głosowania – wynika z rządowych danych, które poznała „Rzeczpospolita”.
Za rekordem frekwencyjnym ostatnich wyborów parlamentarnych stoi nie tylko mobilizacja młodych oraz kobiet, ale również ułatwienia, jakie przyniósł Centralny Rejestr Wyborców – pozwolił on głosować w dowolnym okręgu wyborczym w kraju bez meldunku, na deklarację za jednym kliknięciem myszką w internecie.
Z danych Ministerstwa Cyfryzacji, jakie otrzymała „Rzeczpospolita”, wynika, że skorzystało z tego aż 1 milion 91 tys. 170 wyborców, głównie młodych od 18. do 35. roku życia, z czego 835 tys. osób zmieniło gminę, w której chcieli zagłosować – stanowili oni blisko trzy czwarte osób, które zmieniły miejsce głosowania na wybory parlamentarne 15 października. Rekord padł w gminie Cisna na Podkarpaciu, gdzie jednorazowo do rejestru dopisało się 840 osób, co stanowiło aż 29 proc. liczby mieszkańców. Na drugim miejscu był Sulejówek – 17 proc. Tylko w czterech gminach na 2,5 tys. nie dokonano zmian w rejestrze – to m.in. Sosnowice i Przytuły.
Młody klika i głosuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta