Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe otwarcie w relacjach energetycznych z Niemcami

19 grudnia 2023 | Ekonomia i rynek | Agata Łoskot-Strachota Georg Zachmann
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Zmiana rządu w Polsce oraz konsekwencje trwającej wojny na Ukrainie stanowią szansę na nowe otwarcie w polsko-niemieckich relacjach energetycznych.

Przez wiele lat Polsce i Niemcom trudno było nie tylko porozumieć się w ważnych kwestiach energetycznych, ale nawet konstruktywnie o nich dyskutować. Priorytetyzacja przez Niemcy relacji gazowych z Rosją przed wojną na Ukrainie była sprzeczna ze strategicznymi interesami ich sąsiadów, w tym Polski. Niemieckie uprzywilejowanie Rosji zwiększyło regionalną (np. czeską) i unijną zależność od rosyjskiego gazu. Nieprzewidywalne zmiany polityki Berlina w dziedzinie energii elektrycznej nie były koordynowane z Warszawą. Stwarzało to fizyczne i komercyjne wyzwania dla działania polskiego systemu elektroenergetycznego. W konsekwencji Polska wdrożyła formalne i techniczne rozwiązania, które ograniczyły przesył i handel energią.

Systemowym wyzwaniem w polsko-niemieckich relacjach energetycznych jest – czasem tylko postrzegana, a czasem faktyczna – asymetria między państwami. Niemcy są widziane jako wykorzystujące swoje aktywa (np. gęstość infrastruktury), dostępność środków finansowych (np. podczas kryzysu energetycznego) oraz zdolność kształtowania regionalnej i unijnej polityki (np. ścieżki transformacji energetycznej i roli OZE kontra energetyka jądrowa) do forsowania własnych strategicznych interesów. Polskie obawy przed niemieckim nadmiernym wpływem na kluczowe procesy energetyczne bywały z kolei upolityczniane i utrudniały współpracę, w tym czasem nawet na poziomie technicznym.

Mimo tych wyzwań...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12753

Wydanie: 12753

Spis treści
Zamów abonament