Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Grupa, czyli diabeł w szczegółach

19 grudnia 2023 | Biznes | Agnieszka Wnuk

Gdy podatnik to grupa podmiotów, powstaje pytanie jak traktować koszty finansowania dłużnego.

Podatnikiem minimalnego podatku dochodowego są nie tylko spółki, ale też podatkowe grupy kapitałowe (PGK). Warto przyjrzeć się przepisom z perspektywy PGK, bo nie w każdym przypadku uwzględniają one specyficzną konstrukcję tego podatnika.

Podstawa opodatkowania

Podstawą opodatkowania w minimalnym podatku dochodowym jest 1,5 proc. przychodów ze źródeł innych niż z zysków kapitałowych oraz niektóre koszty ponoszone na rzecz podmiotów powiązanych. Do kosztów tych zalicza się: koszty finansowania dłużnego oraz koszty usług niematerialnych, opłat licencyjnych i koszty przeniesienia ryzyka niewypłacalności dłużnika z tytułu pożyczek, innych niż udzielonych przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (powyżej określonego w ustawie limitu).

Przepisy przewidują, że 10-proc. podatek należy zapłacić m.in. od kosztów finansowania dłużnego poniesionych na rzecz podmiotów powiązanych (z wyjątkiem powiązań przez Skarb Państwa i jednostki samorządu terytorialnego), w takiej części, w jakiej koszty te przewyższają...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12753

Wydanie: 12753

Spis treści
Zamów abonament