Kolejna odsłona przepisów w sprawie działania sygnalistów
Do zadań RPO ma należeć przyjmowanie zgłoszeń zewnętrznych o naruszeniach w dziedzinach objętych ustawą o sygnalistach, wstępna ich weryfikacja, a następnie przekazanie ich organom właściwym do podjęcia działań następczych.
radca prawny, Kancelaria Radcy Prawnego Marek Płonka
Dyrektywa Unii z 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa nałożyła na państwa członkowskie, w tym Polskę, obowiązek wdrożenia do systemu prawa regulacji umożliwiających zgłaszanie nieprawidłowości w organizacji.
Terminy nałożone przez unijnego ustawodawcę zostały już przekroczone w Polsce o przeszło dwa lata, bo regulacja powinna zacząć obowiązywać do 17 grudnia 2021 r.
W zamiarze unijnego ustawodawcy wyjątek od daty 17 grudnia 2021 r. dotyczył jedynie podmiotów prawnych w sektorze prywatnym zatrudniających od 50 do 249 pracowników, co do których państwa członkowskie mogły wprowadzić przepisy niezbędne do wypełnienia obowiązku ustanowienia wewnętrznych kanałów dokonywania zgłoszeń do 17 grudnia 2023 r.
11 stycznia 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazał się kolejny zmodyfikowany projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa z 8 stycznia 2024 r. W zamieszczonym na stronach RCL piśmie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, w związku ze zwłoką Polski zawnioskowała o pilne rozpatrzenie przez Stały Komitet Rady Ministrów z zastosowaniem trybu odrębnego na podstawie § 61 ust. 5 polegającego na pominięciu etapu uzgodnień, opiniowania i konsultacji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta