Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podział spółki można przeprowadzić przez wyodrębnienie

29 marca 2024 | Prawo i podatki | KAROLINA SZCZEPAŃSKA-LEŚNIEWSKA

Jak wynika z kodeksu spółek handlowych, wyodrębnienie w stosunku do wydzielenia cechuje się dodatkowymi atutami pozwalającymi na zaoszczędzenie czasu potrzebnego na przeprowadzenie transakcji.

senior associate, radca prawny, Kancelaria Prawnicza Głowacki i Wspólnicy

W związku z wejściem w życie 15 września 2023 r. nowelizacji kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), do polskiego porządku prawnego została wprowadzona możliwość krajowego podziału spółki przez wyodrębnienie. Powyższa instytucja w praktyce zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością. Warto znać zasadnicze cechy nowej formy podziału w k.s.h., w tym różnice pomiędzy istniejącym dotychczas podziałem przez wydzielenie oraz zwykłym wniesieniem aportu. Nowa forma podziału ma na celu uproszczenie reorganizacji spółek, za czym przemawiają rozwiązania wprowadzone przez ustawodawcę.

Wyodrębnienie a wydzielenie

Podział przez wyodrębnienie sprowadza się do przeniesienia części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę (albo spółki) za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących lub nowo zawiązanych, które obejmuje spółka dzielona (art. 529 § 1 pkt 5 k.s.h.).

Z kolei podział przez wydzielenie polega na przeniesieniu części majątku spółki dzielonej na istniejącą lub nowo zawiązaną spółkę (albo spółki) za udziały lub akcje spółki albo spółek przejmujących, nowo zawiązanych lub spółki dzielonej, które – dla odmiany – obejmują wspólnicy spółki dzielonej (art....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12836

Wydanie: 12836

Spis treści
Zamów abonament