Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiany na europejskim rynku baterii. Co czeka przedsiębiorców?

29 marca 2024 | Biznes | Bartłomiej Głąbiński Małgorzata Popiel

18 lutego 2024 r. weszła w życie część przepisów rozporządzenia 2023/1542 w sprawie baterii i zużytych baterii, przyjętego przez Unię Europejską w lipcu ubiegłego roku. Unijny ustawodawca wprowadził wymogi dotyczące całego cyklu życia baterii. To istotne zmiany dla producentów, importerów i dystrybutorów baterii oraz dla podmiotów gospodarujących odpadami.

Baterie są kluczowym elementem transformacji energetycznej i elektromobilności w Europie, jednak ich produkcja i użytkowanie wiążą się z wieloma wyzwaniami środowiskowymi i społecznymi, takimi jak zużycie surowców czy wytwarzanie odpadów nieubezpieczanych. Celem rozporządzenia 2023/1542 [dalej: „rozporządzenie”] jest zapewnienie zrównoważonego i bezpiecznego łańcucha wartości baterii.

Zmiany w definiowaniu baterii

Nowe regulacje są nieodłączną częścią wdrażania strategii neutralności klimatycznej do 2050 r., głównego celu Europejskiego Zielonego Ładu. Baterie stanowią ważne źródło energii, które jest jednym z czynników, umożliwiających osiągnięcie zrównoważonego rozwoju. Ponadto, przepisy wspierają rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym poprzez promowanie ponownego użycia, wykorzystania do innych celów i recyklingu baterii, przy jednoczesnym ograniczaniu zużycia surowców i produkcji śladu węglowego.

Rozporządzenie ma zastosowanie do wszystkich rodzajów baterii wprowadzanych do obrotu lub oddawanych do użytku na terenie Wspólnoty, niezależnie od tego, czy są one wyprodukowane w Unii, czy przywiezione z państw trzecich. Przepisy obejmują również baterie wbudowane w urządzenia, lekkie środki transportu lub pojazdy, a także baterie, które zostały dodane do produktów w inny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12836

Wydanie: 12836

Spis treści
Zamów abonament