Co dzieje się z licencjami, gdy przedsiębiorca jest w upadłości?
Umowy licencji pozostają skuteczne po ogłoszeniu upadłości, ale postępowanie upadłościowe ma wpływ na prawa z nich wynikające. Istotne jest to, czy upadłość ogłaszana jest w stosunku do licencjodawcy, czy licencjobiorcy.
Umowa licencji jest umową cywilnoprawną, na podstawie której licencjobiorca uprawniony jest do korzystania z określonego utworu, wynalazku, znaku towarowego lub innego prawa na określonych warunkach. Przykładowo licencja na prawach autorskich może obejmować np. prawa do reprodukcji, dystrybucji, publicznego wykonania czy adaptacji dzieła. Umowa licencji obejmuje różne rodzaje praw własności intelektualnej, m.in. prawa autorskie, patenty, wzory przemysłowe, znaki towarowe. Umowy licencji są ważnym narzędziem w dziedzinie praw własności intelektualnej, umożliwiającym właścicielom praw komercjalizacje wytworów swej pracy, a licencjobiorcom korzystanie z innowacyjnych rozwiązań bez konieczności samodzielnego ich opracowywania.
1. Co dzieje się z licencjami w przypadku upadłości licencjodawcy?
Prawo upadłościowe przewiduje w art. 91 zasadę, zgodnie z którą zobowiązania majątkowe upadłego niepieniężne zmieniają się z dniem ogłoszenia upadłości w zobowiązania pieniężne i z tym dniem stają się płatne, chociażby termin ich wykonania jeszcze nie nastąpił. Regulacji tej nie można jednak zastosować do zobowiązań upadłego licencjodawcy. Zobowiązanie licencjodawcy polega na znoszeniu korzystania z prawa przez osobę trzecią. Nie angażuje zatem zasobów masy ani syndyka. Konwersja zobowiązań znoszenia na zobowiązania pieniężne skutkowałaby nieuzasadnionym zwiększeniem obciążeń finansowych masy, co byłoby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta