Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Naprawa samolotu podczas lotu

29 marca 2024 | Ekonomia i rynek | Mariusz Janik
Rozbudowa potencjału OZE jest tą częścią procesu transformacji energetycznej, która w Polsce zachodzi najszybciej
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Rozbudowa potencjału OZE jest tą częścią procesu transformacji energetycznej, która w Polsce zachodzi najszybciej

Rozpoczynająca się transfromacja energetyczna odbędzie się gigantycznym kosztem, za to korzyści z niej będą dla zwykłego konsumenta zapewne mało zauważalne.

62,3 stopnia Celsjusza – takiej temperatury mieli doświadczyć mieszkańcy Rio de Janeiro podczas marcowej fali upałów, która przetacza się właśnie przez obie Ameryki. Owszem, technicznie rzecz biorąc, na termometrach widniała temperatura 42 stopni Celsjusza – ale za sprawą wilgotności powietrza przebywający w mieście ludzie odczuwali ją jako znacznie wyższą.

To pogodowe ekstremum wpisuje się w trend ostatnich kilkunastu miesięcy. W tym okresie naukowcy praktycznie co kilka tygodni opatrywali wyniki pomiarów adnotacją: „najcieplejszy w historii pomiarów”.

Ucichła już dyskusja na temat udziału człowieka w tych zmianach. Trudno dziś o renomowany ośrodek czy nawet pojedynczych badaczy, którzy nie wiązaliby zawirowań klimatycznych z podgrzewaniem ziemskiej atmosfery przez działalność ludzi. A wśród nich największe znaczenie zdaje się mieć energetyka: jej udział bywa rozmaicie szacowany w zależności od metodologii badań, ale sięga nawet blisko 80 proc. światowych emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych.

„Związane z energetyką globalne emisje CO2 wzrosły w 2023 r. o 1,1 proc.” – piszą analitycy Międzynardowej Agencji Energii w opublikowanym na początku marca dorocznym raporcie na ten temat. – „W stosunku do poprzedniego roku wzrosły o 410 mln ton, dobijając rekordowego poziomu 37,4 mld ton” – dodają. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że całkowity poziom globalnych emisji (z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12836

Wydanie: 12836

Spis treści
Zamów abonament