Należyta staranność w podatku u źródła
Należyta staranność to wzorzec postępowania, którego można oczekiwać przy określonych transakcjach oraz ich stron.
doradca podatkowy, adwokat w Kancelarii Andersen w Polsce
Polskie regulacje dotyczące podatku u źródła zostały znacząco znowelizowane na podstawie ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 2193 z późn. zm.).
Rozwiązania te obowiązują od 1 stycznia 2019 r., w ramach nowelizacji doszło do znaczącego zmodyfikowania mechanizmu poboru przez płatników podatku u źródła, a ponadto wraz ze zmianą mechanizmu zmodyfikowano definicję rzeczywistego właściciela. Zmiany te wprowadzono zarówno w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”) oraz ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „ustawa o PIT”).
W myśl wprowadzonych rozwiązań na płatników został nałożony obowiązek dochowania należytej staranności w zakresie warunków zastosowania obniżonej stawki podatku albo zwolnienia lub warunków niepobrania podatku, wynikających z przepisów prawa lub umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Pobór podatku
Płatnicy podatku u źródła, którzy dokonują określonych wypłat należności (m.in. z odsetek; z praw autorskich lub praw pokrewnych; z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta