Nie wydawać funduszy z KPO za wszelką cenę
Samorządy są głównym beneficjentem wsparcia z funduszy Unii Europejskiej. Z jakimi wyzwaniami będą musiały sobie radzić w nadchodzących latach?
W trakcie gali „Samorządy Rzeczpospolitej. 20 lat Polski w Unii Europejskiej” odbyła się debata poświęcona wyzwaniom, jakie stoją przed samorządami z okazji 20-lecia obecności w Polski we Wspólnocie. Eksperci rozmawiali o tym, jak ważne dla rozwoju samorządów były fundusze unijne i jakich zmian ustawowych potrzebują lokalni włodarze.
– Dwadzieścia lat obecności Polski w Unii Europejskiej przyczyniło się do zmiany funkcjonowania samorządów. W 2004 roku weszliśmy do UE już po reformie z 1990 roku. Przystąpienie do Wspólnoty nie było początkiem przemian polskich samorządów, nie możemy jednak zapomnieć, że dały nam one nowe możliwości, które nadały kierunek rozwojowi kraju – mówił europoseł Jan Olbrycht.
Zmiana standardu funkcjonowania
Reforma samorządowa w Polsce z 1990 roku była jednym z najważniejszych kroków w transformacji ustrojowej kraju po upadku komunizmu. Przywróciła samorząd terytorialny na poziomie gminnym, dała gminom większe uprawnienia. Wprowadziła nowe władze wykonawcze na poziomie lokalnym.
Poseł do Parlamentu Europejskiego mówił o zmianach, które były następstwem przystąpienia do UE. – Polska otrzymała duże pieniądze, lecz nie tylko kwestia finansowa jest w tym kontekście ważna, nastąpiła zmiana pewnego standardu funkcjonowania, jakości administracji, jest to bez wątpienia zmiana jakościowa. Dlatego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta