Samorządy realizują połowę podstawowych praw człowieka
Zły stan finansów spowodowany brakiem współpracy z władzą centralną to dziś główny problem polskich władz lokalnych.
Na gali „Samorządy Rzeczypospolitej. 20 lat Polski w UE”, zorganizowanej przez „Życie Regionów Rzeczpospolitą”, odbyła się debata poświęcona doświadczeniom polskich samorządów w latach 2004–2024, podsumowująca 20-lecie obecności Polski w UE. Eksperci rozmawiali o tym, dlaczego wybory samorządowe są tak ważne dla bezpieczeństwa Polski, jak ostatnie zmiany wprowadzone przez rząd wpłynęły na funkcjonowanie samorządów oraz jak fundusze europejskie przyczyniły się do rozwoju kraju.
– Od wyników nadchodzących wyborów samorządowych zależało będzie bezpieczeństwo Polski w wielu obszarach. Te wybory są równie ważne jak wybory parlamentarne, które wyznaczą już kierunek rozwoju na najbliższe lata – rozpoczął Jerzy Buzek, premier w latach 1997–2001, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Zagrożenie populizmem
Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, mówił o głębokiej przemianie politycznej po wyborach 15 października. W kontekście nadchodzących wyborów samorządowych apelował o mądre i roztropne wybieranie władz lokalnych, gminnych powiatowych czy wojewódzkich. – Są one ważnym elementem życia gospodarczego i społecznego – podkreślał.
Wybory samorządowe w Polsce odbędą się 7 kwietnia 2024 roku. Mieszkańcy będą wybierać swoich przedstawicieli na różnych szczeblach samorządu, w tym do sejmików...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta