Nie znajdziesz nic lepszego – pięć lat Pracowniczych Planów Kapitałowych
Gdy Pracownicze Plany Kapitałowe rozpoczynały funkcjonowanie w 2019 r., mało kto wróżył im sukces. Okazuje się jednak, że z matematyki jesteśmy lepsi niż z wróżbiarstwa. I to dobrze pokazuje, że w sprawach ważnych należy kierować się twardymi danymi, nauką, matematyką, a nie domysłami i odczuciami. Niedługo minie pięć lat od wdrożenia programu PPK – programu długoterminowego oszczędzania w miejscu pracy.
Zmiany zachodzące w strukturze wieku Polaków oznaczają systematyczny spadek liczby osób w wieku produkcyjnym i wzrost liczby osób starszych. Według szacunków analityków ZUS emerytura dzisiejszego 30-latka wyniesie do 25 proc. jego ostatniej pensji. Właśnie dlatego istnieją dodatkowe formy oszczędzania na emeryturę, które na rynku funkcjonują relatywnie długo – PPE od 1999 r., IKE od 2004 r., a IKZE od 2012 r. Nie rozwiązało to jednak problemu, ponieważ wszystkie te programy nie upowszechniły się w społeczeństwie. Biorąc pod uwagę te doświadczenia, dane dot. szacunków emerytalnych i obserwacje metod stosowanych w innych krajach, w 2019 r. zostały utworzone Pracownicze Plany Kapitałowe. Zdecydowaną nowością w programie był mechanizm automatycznego zapisu – żaden z dotychczasowych programów długoterminowego oszczędzania nie miał takiej konstrukcji.
Na koniec marca 2024 r. program PPK tworzy już 3,46 mln uczestników, dla których założono 4,07 mln rachunków. W programie uczestniczy 322 tys. firm, a środki zgromadzone na rachunkach urosły do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta