Co z zezwoleniami i licencjami w przypadku upadłości przewoźnika?
Obecnie przepisy pozwalają na kontynuację działalności przewoźnika przez syndyka masy upadłościowej, co pozwala na uzyskanie korzystnej ceny za sprzedawany majątek, a zatem – na pełniejsze oddłużenie.
kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny, radca prawny, Kancelaria Radcy Prawnego Krzysztofa Piotrowskiego
Ostatnie lata okazały się bardzo trudne dla przewoźników drogowych. Konkurencja ze strony ukraińskich przedsiębiorców, zamknięcie możliwości dostępu do rynku białoruskiego czy rosyjskiego, a także nowe wymogi Unii Europejskiej sprawiają, że coraz częściej przedstawiciele branży transportu drogowego rozważają zamknięcie swojego biznesu lub ogłoszenie upadłości. Czy upadłość przewoźnika wywołuje jakieś nietypowe, specyficzne dla tej branży skutki?
Czy przewoźnik może ogłosić upadłość?
Przewoźnik, który prowadzi działalność gospodarczą, może ogłosić upadłość. Żaden przepis prawa upadłościowego nie ustanawia jakichś odrębnych reguł dotyczących takich przedsiębiorców. Konieczne jest zatem wniesienie przez przewoźnika (albo jego wierzycieli) wniosku o ogłoszenie upadłości. Wniosek kieruje się do sądu właściwego dla głównego ośrodka podstawowej działalności dłużnika (jest to miejsce, w którym dłużnik regularnie zarządza swoją działalnością o charakterze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta