Nowe standardy raportowania ESG. Jak się przygotować do zmian?
Realizacji celów w zakresie strategii zrównoważonego rozwoju mogą służyć umowy cPPA – długoterminowe kontrakty handlowe na sprzedaż energii elektrycznej z instalacji odnawialnego źródła energii.
Wraz z rozbudową zrównoważonego systemu gospodarczego w Unii Europejskiej, przedsiębiorstwa stają przed rosnącą presją społeczeństwa i regulatorów, aby transparentnie raportować swoje działania związane z kwestiami środowiskowymi, społecznymi i zarządzaniem korporacyjnym, realizując tym samym strategię ESG (Environmental, Social and Corporate Governance). Niedawno wdrożona dyrektywa Corporate Sustainability Reporting Directive („Dyrektywa CSRD”) wprowadza nowe obowiązki w dziedzinie raportowania zrównoważonego rozwoju, w tym dotyczące standardu pod nazwą Zmiana Klimatu (ESRS E1). W Polsce w bieżącym roku nowe obowiązki raportowe obejmą największe spółki (przede wszystkim giełdowe), a według szacunków, w przyszłym roku liczba podmiotów objętych Dyrektywą CSRD (z grupy małych i średnich przedsiębiorstw) ulegnie znaczącemu zwiększeniu.
Dyrektywa CSRD – ramy dla sprawozdawczości
Ideą raportowania niefinansowego – podobnie jak raportowania finansowego zgodnie ze standardami rachunkowości – jest zapewnienie swobodnego dostępu do informacji o stosowanych przez przedsiębiorstwa praktykach, w tym o działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju. Raporty ESG stanowią tym samym oświadczenia, w których firmy prezentują swoje działania w obszarach środowiskowych, społecznych oraz zarządzania. Dyrektywa CSRD tworzy nowe ramy prawne dla sprawozdawczości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta