Jednoosobowa spółka z o.o. – zasady działania i odrębności
Jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest traktowana często jako alternatywa dla prowadzenia przez przedsiębiorców indywidualnej działalności gospodarczej. Chociaż jej struktura nie jest skomplikowana, niektóre aspekty jej funkcjonowania mogą okazać się w praktyce problematyczne.
Jednoosobowa spółka z o.o. pozwala przedsiębiorcom na działanie w ramach prostej struktury korporacyjnej, przy jednoczesnym zachowaniu cech charakterystycznych dla spółki kapitałowej, takich jak m.in. odrębna osobowość prawna, rozdzielenie majątku spółki od majątku osobistego wspólnika, ograniczona odpowiedzialność wspólnika za zobowiązania spółki oraz możliwość powołania organów zarządzających i nadzorczych. Taką spółkę można także łączyć z innymi spółkami prawa handlowego, a także poddawać ją podziałom i przekształcać, podobnie jak inne spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Zawiązanie jednoosobowej spółki z o.o.
Zawiązanie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest procesem łatwym, lecz dość sformalizowanym. Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych (K.s.h.) spółkę taką można zawiązać na dwa sposoby:
1. poprzez sporządzenie umowy spółki, określanej w takim przypadku mianem aktu założycielskiego w formie aktu notarialnego; albo
2. poprzez podpisanie aktu założycielskiego spółki jednoosobowej w systemie teleinformatycznym przy wykorzystaniu elektronicznego wzorca umowy (tzw. system S-24).
Akt założycielski sporządzany w systemie teleinformatycznym jest oparty na standardowym prostym wzorze udostępnionym w systemie, który przy zawiązaniu spółki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta