Spółka z o.o. – jak przygotować się do zwyczajnego zgromadzenia wspólników
Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, z początkiem kwietnia wchodzą w okres sprawozdawczy. Okres poprzedzający zwyczajne zgromadzenie wspólników to dobry czas na to, aby uporządkować bieżące i przyszłe sprawy firmy.
Zwyczajne zgromadzenia wspólników w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, z racji rodzaju podejmowanych na nich uchwał, cieszą się zazwyczaj zainteresowaniem ze strony udziałowców, co także przekłada się na zadowalającą frekwencję. Taka okazja, do bezpośredniego spotkania z udziałowcami, powinna być wykorzystana przez zarząd.
Przed wysłaniem zaproszeń
Kodeks spółek handlowych (k.s.h.) stanowi, że zgromadzenie wspólników zwołuje się za pomocą zawiadomień, wysłanych co najmniej dwa tygodnie przed terminem zgromadzenia wspólników. W zaproszeniu oprócz oznaczenia dnia, godziny i miejsca zgromadzenia, trzeba wskazać szczegółowy porządek obrad (art. 238 k.s.h.). Każdy ze wspólników musi dowiedzieć się z zawiadomienia (zaproszenia), co „dokładnie” będzie przedmiotem obrad. Zarząd nie może poprzestać na ogólnych lub nieprecyzyjnych sformułowaniach. Co więcej, w sprawach nieobjętych porządkiem obrad nie można powziąć uchwały, chyba że cały kapitał zakładowy jest reprezentowany na zgromadzeniu, a nikt z obecnych nie zgłosił sprzeciwu dotyczącego powzięcia uchwały. Aktualny stan prawny (poza pewnymi wyjątkami) uniemożliwia więc „dodanie” spraw do porządku obrad w trakcie zgromadzenia, a w szczególności dodanie uchwał innych niż wskazanych w zawiadomieniu.
Kwestie, które jeszcze przed wysłaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta