Jak chronić własność przemysłową?
Zabezpieczenie własności przemysłowej związanej z prowadzoną działalnością gospodarczą, a nierzadko stanowiącej wręcz fundament tej działalności, powinno być priorytetem każdego przedsiębiorcy.
Podstawowym środkiem służącym do zabezpieczenia własności przemysłowej, są prawa do wyłącznego korzystania z przedmiotów własności przemysłowej na określonym terytorium. Przysługują one w szczególności w odniesieniu do wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych czy znaków towarowych [znakom towarowym poświęcony był artykuł opublikowany 15 marca br.]. Prawa te, co do zasady, udzielane są po przeprowadzeniu procedury rejestracyjnej.
Wynalazki
Każdy przedsiębiorca, który stworzył nowe rozwiązanie techniczne, posiadające poziom wynalazczy i nadające się do przemysłowego stosowania, może ubiegać się o udzielenie patentu, czyli prawa wyłącznego chroniącego wynalazek. Patent zostanie udzielony na rozwiązanie, jeśli łącznie spełnia ono następujące cztery przesłanki:
∑ ma charakter techniczny,
∑ cechuje się nowością,
∑ posiada poziom wynalazczy oraz
∑ nadaje się do przemysłowego stosowania.
Zgodnie z ustawą Prawo własności przemysłowej, wynalazek uważa się za nowy, jeśli nie jest on częścią stanu techniki. Z kolei przez stan techniki – w uproszczeniu – rozumie się wszystko to, co na datę zgłoszenia wynalazku w Urzędzie Patentowym RP zostało udostępnione w przestrzeni publicznej. Forma takiego udostępnienia jest w zasadzie dowolna i obejmuje choćby prezentację podczas konferencji czy wystawienie podczas wystawy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta