Czy członek wieloosobowego zarządu „płaci” za nie swoje decyzje?
Niezależnie od wewnętrznych podziałów obowiązków między członkami zarządu, każdy z nich powinien wykazywać się dbałością o powierzone mienie. Powoływanie się na brak szczegółowej wiedzy, w zakresie podejmowanych czynności może okazać się niewystarczającą linią obrony.
Działalność spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się zarówno z sukcesami, jak i z niepowodzeniami gospodarczymi. Pomimo, że jedne i drugie stanowią wypadkową pracy i zaangażowania całej organizacji, to odpowiedzialność za skuteczność określonych działań w znacznej mierze spoczywa na zarządzie. Może mieć ona wymiar finansowy, a w skrajnych wypadkach wiązać się również z osobistymi sankcjami karnymi. I chociaż to powszechnie znana „cena” sprawowania funkcji zarządczych w spółce okazuje się, że w wielu przypadkach jest ona znacząco zawyżona, a ukryte „koszty” dają o sobie znać dopiero po latach. Zwłaszcza wtedy, gdy rachunek powinien zostać podzielony na kilka osób.
Wspólnik w zarządzie spółki
Jedną z cech charakterystycznych spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jako spółki kapitałowej jest możliwość oddzielenia ryzyka gospodarczego od osobistej odpowiedzialności jej wspólników. W praktyce nie zawsze jest to realizowane. Przepisy kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) przewidują możliwość powołania do zarządu osób, które są wspólnikami spółki (art. 201 § 3). Połączenie obu tych ról może dawać poczucie większej kontroli. Poszerzeniu wpływów wspólnika na bieżącą działalność spółki towarzyszy jednak istotna zmiana rozkładu odpowiedzialności. Decydując się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta