Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trybunał i ochrona życia. Kluczowy punkt odniesienia

12 kwietnia 2024 | Prawo co dnia | Marek Dobrowolski

Konstytucja RP chroni życie. Orzecznictwo TK potwierdza, że dotyczy to również prenatalnej fazy rozwoju człowieka.

Sejm 11 kwietnia br., po wielu latach powrócił do projektów zniesienia ochrony prawnej życia ludzkiego na wczesnym (prenatalnym) etapie jego rozwoju. Niezależnie od losów rozpatrywanych projektów warto przybliżyć istotę dotychczasowego orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego ochrony człowieka przed urodzeniem, gdyż to ono wyznacza granice konstytucyjnej ochrony naszego (ludzkiego) życia.

Dwa kluczowe orzeczenia

Do zagadnienia dopuszczalności aborcji odnoszą się bezpośrednio dwa wyroki wydane przez TK na przestani 23 lat, tj. orzeczenie z 28 maja 1997 r. (sygn. akt K 26/96) oraz z 22 października 2020 r. (K 1/20), choć pośrednio problematykę tę poruszają także inne (np. wyrok TK z 30 września 2008 r., K 44/07). Każdy z tych wyroków wydał odmienny skład sędziów i każdy odnosił się do innego stanu prawnego. Przy wydawaniu pierwszego z nich przewodniczącym i sprawozdawcą był prof. Andrzej Zoll, natomiast drugiego Julia Przyłębska, a sprawozdawcą był Justyn Piskorski. Do każdego z nich zostały zgłoszone zdania odrębne, co tylko potwierdza, że każdorazowo TK mierzył się z materią prawnie skomplikowaną i budzącą kontrowersje.

W orzeczeniu z 1997 r. (K 26/96) Trybunał uznał niekonstytucyjność przesłanki dopuszczalności przerwania ciąży z powodu „ciężkich warunków życiowych” i „trudnej sytuacji osobistej” matki dziecka....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12847

Wydanie: 12847

Spis treści

Reklama

Zamów abonament