Tymczasowy areszt do reformy
Chcemy ucywilizować ten środek zapobiegawczy. Kładziemy na stole gotowy projekt – mówi karnista dr Piotr Kładoczny.
Prawnicy i organizacje pozarządowe od lat alarmują, że tymczasowe aresztowanie jest w Polsce zdecydowanie zbyt często stosowane. Koncepcji na rozwiązanie tego problemu jest niemało. Krakowski Instytut Prawa Karnego właśnie opublikował projekt w tej sprawie. Jaki jest wasz pomysł?
Naszym pomysłem jest zmiana prawa w ten sposób, żeby ucywilizować stosowanie tymczasowego aresztowania w Polsce. Funkcjonujące przepisy są nadużywane, dlatego próbujemy cos zmienić w kodeksie postępowania karnego.
Jakie zmiany zatem proponujecie?
Po pierwsze chcemy wprowadzenia jawności posiedzeń aresztowych już na etapie postępowania przygotowawczego. Oczywiście nie w każdym przypadku, ale uważamy, że co do zasady powinny one być jawne. Umożliwi to kontrolę społeczną postępowań dotyczących tymczasowego aresztowania.
Po drugie proponujemy usunięcie kontrowersyjnej przesłanki stosowania tymczasowego aresztowania z art. 258 § 2, czyli surowości kary....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta