Sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji publicznej
Egzekucja z nieruchomości prowadzona jest pod nadzorem sądu. Składa się z kilku etapów, jest skomplikowana i wymaga wyłożenia przez wierzyciela zaliczek na pokrycie wydatków gotówkowych. Licytacja publiczna nieruchomości może być przeprowadzona w trybie zwykłym lub elektronicznym.
Egzekucja z nieruchomości, jak każdy inny sposób egzekucji, zmierza do realizacji celu postępowania egzekucyjnego, którym jest zaspokojenie wierzyciela. Jeśli zatem mamy do czynienia z większym zadłużeniem to bardzo często przeprowadzenie egzekucji z nieruchomości pozwala uzyskać wierzycielowi zaspokojenie jego należności oraz poniesionych kosztów w sposób szybki i sprawny. Egzekucja z nieruchomości nigdy nie jest wszczynana z urzędu – zawsze jest to wyłączna wola dysponenta postępowania egzekucyjnego, czyli wierzyciela.
1. Tryb zwykły licytacji publicznej nieruchomości – art. 972 i n. k.p.c.
Licytacja w trybie art. 972 i n. kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.) odbywa się w budynku sądu na sali rozpraw w obecności i pod nadzorem sędziego lub referendarza sądowego. Termin rozpoczęcia licytacji oznaczony jest w obwieszczeniu o licytacji i zawiera dokładną datę i godzinę oraz numer sali. Licytację prowadzi komornik sądowy. Publiczny charakter licytacji sprawia, iż w przetargu udział może wziąć każdy podmiot posiadający zdolność do czynności prawnych – zarówno osoba fizyczna jak i osoba prawna.
WAŻNE!
Bezwzględnie w licytacji, w charakterze licytanta, nie może wziąć udziału:
∑ dłużnik; ∑ komornik; ∑ ich małżonkowie, dzieci, rodzice i rodzeństwo; ∑ osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym;
∑ licytant, który nie wykonał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta