Marże deweloperów w 2023 r.
Większość notowanych spółek miała niższą rentowność brutto ze sprzedaży i netto niż rok wcześniej. Ale liderzy tak poprawili wskaźniki, że średnie tego nie pokazują.
W 2023 r. 14 deweloperów mieszkaniowych notowanych na warszawskiej giełdzie wypracowało jako grupa średnią marżę brutto ze sprzedaży 31,2 proc. – o zaledwie 0,4 pkt proc. mniejszą niż w 2022 r. Osiem firm odnotowało spadek rentowności, jednak poprawa u pozostałych wystarczyła, by korekta średniej była niewielka. Więcej o tendencji mówi mediana – ta obniżyła się o 1,8 pkt proc., do 30,9 proc.
Średnia marża netto w analizowanej grupie wyniosła 18 proc., o 1,1 pkt proc. więcej niż w 2022 r. Tu również osiem firm zaksięgowało niższą rentowność rok do roku, ale pozostałe poprawiły wskaźnik z naddatkiem. Tu mediana poszła w górę o 2,9 pkt proc., do 19,3 proc.
Wynik z przesunięciem
Marża brutto ze sprzedaży to w uproszczeniu stosunek kosztów zakupu gruntów i budowy do przychodów ze sprzedaży mieszkań. Ten wskaźnik cały czas bywa wykorzystywany jako oręż w walce z „chciwością” branży, chociaż to dopiero pierwsza pozycja rachunku zysków i strat. Poza kosztami zakupu gruntu i budowy od przychodów trzeba odjąć koszty sprzedaży, marketingu, funkcjonowania samej spółki, a także koszty odsetek i podatek CIT. Marża netto pokazuje wynik na czysto.
Dodajmy, że na GPW są notowane spółki działające w biznesach zapewniających...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta