Czy proste podatki są możliwe
Od lat bardzo dużo mówi się o tym, że polski system podatkowy jest zawiły, nieczytelny i niejednoznaczny. Jak więc to zmienić?
Jak inicjować rozwiązania podatkowe korzystne dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw? W końcu te podmioty wypracowują aż połowę polskiego PKB. Dlaczego, jak twierdzą eksperci, nie działają inne – poza wpływami do budżetu – funkcje tego systemu, takie jak stymulowanie inwestycji i innowacji? Jak przywrócić zaufanie podatnika do państwa? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali uczestnicy panelu „System podatkowy, fiskalizm, biznes” podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zauważył, że podatki „nie są najwyższe, jeśli chodzi o ich wartość cyfrową, za to są niezwykle skomplikowane i ich pobór jest bardzo kosztowny nie tylko dla przedsiębiorców, ale też i dla budżetu”. – Zdecydowanie można zmienić tę praktykę. Mamy nadzieję, że rząd i Sejm pójdą drogą upraszczania procesu ściągania danin – powiedział Adam Abramowicz.
Marek Chmaj, wspólnik zarządzający, szef departamentu prawa konstytucyjnego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta