Porozwodowe rozliczenia ze wspólnego domu – z PIT
Zniesienie współwłasności nieruchomości w zamian za spłatę jest odpłatnym jej zbyciem. I jeśli ma miejsce przed upływem pięciu lat liczonych od końca roku nabycia, to co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Zniesienie współwłasności nieruchomości z pełnym jej przejęciem przez jedną osobę ze spłatą – które często ma miejsce zwłaszcza przy rozwodach – może mieć skutki podatkowe. I warto wziąć to pod uwagę, o czym przekonała się podatniczka, która przegrała niedawno spór z fiskusem przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym (WSA) we Wrocławiu.
Sprawa była pokłosiem wniosku o interpretację podatkową. Kobieta we wniosku wyjaśniła, że w lipcu 2021 r. dostała od matki udział w 1/2 nieruchomości. Przed dokonaniem darowizny współwłaścicielem nieruchomości oprócz matki był mąż podatniczki. Darowizna określona w umowie na 300 tys. zł, została zgłoszona do urzędu skarbowego i została zwolniona od podatku od spadków i darowizn.
Kobieta tłumaczyła, że w maju 2023 r. ona i były już mąż dokonali u notariusza zniesienia współwłasności nieruchomości. W wyniku tej operacji ta w całości przypadła byłemu mężowi, a ona dostała 420 tys. zł. Podatniczka podkreślała, że kwota ta, zgodnie z wyceną rzeczoznawcy, była ekwiwalentem w zamian za przysługujący jej udział w nieruchomości i nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta