Firmy radzą sobie pomimo rynkowych zawirowań
500 największych polskich przedsiębiorstw zatrudnia łącznie ok. 1,8 mln osób i w 2023 r. wygenerowało w sumie ponad 2,7 bln zł przychodów ze sprzedaży. Wciąż największą grupą są firmy z kapitałem zagranicznym.
Taki wynik, jeśli chodzi o przychody, oznacza poprawienie tego z poprzedniej edycji Listy 500 o ok. 12 proc. Biorąc pod uwagę, że był to trudny rok dla całej gospodarki, wynik przedsiębiorstw zasługuje na uznanie.
Zgodnie z danymi GUS był to bowiem jeden z najgorszych okresów, jeśli chodzi o tempo wzrostu gospodarczego, przynajmniej w ostatnim czasie. W IV kwartale 2023 roku PKB Polski był 1 proc. proc. wyższy niż rok wcześniej. Wstępny, opublikowany dwa tygodnie temu odczyt także wskazywał na wzrost o 1,0 proc. Dane wyrównane sezonowo pokazały wzrost na poziomie 1,7 proc. r./r. wobec 0,3 proc. odnotowanych kwartał wcześniej. W całym 2023 roku PKB Polski wzrósł o zaledwie 0,2 proc. i był to drugi najsłabszy wynik w ostatnich 30 latach.
Bywało dużo lepiej
Analitycy z Grant Thortona zauważają, że negatywnie zaskoczyła konsumpcja prywatna, która w całym 2023 roku spadła realnie o 1 proc. r./r., a w samym IV kwartale była wręcz na lekkim minusie. Tym samym nie sprawdziły się oczekiwania wielu ekonomistów, ale także polityków, liczących na szybkie odbicie konsumpcji w ślad za szybkim odbiciem realnych dochodów z pracy w sektorze przedsiębiorstw. – Dobrą wiadomością był odczyt inwestycji: w całym roku wzrosły o 8 proc., co implikuje, że w IV...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta