Warto mieć zielone miasto
O tym, że warto mieć zielone miasta, przekonanych jest coraz więcej ich mieszkańców.
To jest motywacją dla włodarzy, którzy podejmują coraz więcej inicjatyw w tym kierunku. Planują ekoinwestycje w budżetach, zazieleniają nowe tereny, odbetonowują miejskie place. W coraz większym stopniu wykorzystują rozwiązania typu smart, co poprawia komfort życia mieszkańców, ale też przynosi realne oszczędności.
Raport Schumana z 2021 r. zaprezentował ranking najbardziej „zielonych” polskich miast. Pierwsze miejsce zajął Lublin, drugie – Katowice, a trzecie – Łódź. Badano, które miasta w Polsce najbardziej aktywnie dążą do tego, by stać się miastami „zielonymi”. Analizowano wiele czynników, w tym transport, działania na rzecz jakości powietrza, ale też kwestie zdrowia publicznego czy gospodarkę komunalną gospodarstw domowych.
Ogrody deszczowe i „zielony dworzec”
Jakie strategie przyjmują miasta, które znalazły się w czołówce? Spytaliśmy u źródła. – W Strategii Lublin 2030 zieleń miejska nazywana jest zieloną infrastrukturą, bowiem pełni ona tak samo ważną rolę w funkcjonowaniu miasta i poprawie jakości życia jego mieszkanek i mieszkańców co infrastruktura techniczna. W skład systemu zieleni miejskiej wchodzą nie tylko parki spacerowo-wypoczynkowe, ale również inne, mniejsze obszary zieleni urządzonej, jak skwery czy zieleńce, bądź nieurządzonej,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta