Gmina ma szerokie możliwości badania wykorzystania dotacji
W uchwale dotacyjnej dla niepublicznych przedszkoli mogą być rozbudowane przepisy związane z kontrolą wykorzystania dotacji, w tym w zakresie wystąpień pokontrolnych i kwestii z tym związanych.
Mimo że ustawa z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (tekst jedn. DzU z 2024 r., poz. 754; dalej: ustawa) obowiązuje już ponad sześć lat, to nadal pojawiają się wątpliwości, w jaki sposób redagować przepisy uchwały dotacyjnej – w zakresie procedury kontrolnej dotacji m.in. dla niepublicznych przedszkoli.
Podstawę prawną takiej uchwały stanowi art. 38 ustawy. W ust. 1 stanowi, że organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, w drodze uchwały, ustala tryb udzielania i rozliczania dotacji, o których mowa w art. 15–21, art. 25, art. 26, art. 28–31a i art. 32, oraz tryb przeprowadzania kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania, w tym:
∑ zakres danych, które powinny być zawarte we wniosku o udzielenie dotacji i w rozliczeniu jej wykorzystania,
∑ termin przekazania informacji o liczbie odpowiednio dzieci objętych wczesnym wspomaganiem rozwoju, uczniów, wychowanków, uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych lub słuchaczy kwalifikacyjnych kursów zawodowych, o których...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta