Kto przeszkadza w odbudowie kraju
Skuteczni urzędnicy zajmujący się odbudową kraju są zwalniani albo odchodzą na własne życzenie. Eksperci nad Dnieprem twierdzą, że to zniechęca Zachód do pomocy Ukrainie i uderza w wizerunek kraju.
W Berlinie ruszyła we wtorek coroczna konferencja dotycząca odbudowy Ukrainy URC2024, której celem jest pozyskanie funduszy i inwestycji dla odnowienia zrujnowanej bombami Putina infrastruktury kraju. Podczas ubiegłorocznej konferencji w Londynie władzom w Kijowie udało się zdobyć niemal 60 mld euro, z których 50 mld przyznała Unia Europejska w ramach czteroletniego programu „Ukraine Facility”.
Tym razem eksperci nad Dnieprem zwracają uwagę na to, że wizyta Wołodymyra Zełenskiego odbywa się na tle kompromitujących Ukrainę wewnątrzpolitycznych turbulencji kadrowych w Kijowie. W poniedziałek, tuż przed rozpoczęciem berlińskiej konferencji, do dymisji podał się Mustafa Najem, który od ponad roku stał na czele Państwowej Agencji Odbudowy i Rozwoju Ukrainy. Swoją decyzje tłumaczył tym, że rząd systematycznie utrudnia działania agencji. Co więcej, pod pretekstem „ważnego posiedzenia w Kijowie” nie pozwolono mu pojechać do niemieckiej stolicy na konferencję, która w pierwszej kolejności dotyczy działalności zarządzanej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta