Mikroinstalacje nie dają już tyle zarobić co kiedyś
Mimo rosnącego udziału fotowoltaiki w produkcji prądu sektor stoi na rozdrożu, a firmy przed wyzwaniami, które rozstrzygną o ich przyszłości na rynku.
Pomimo wyzwań, jak nasilające się od 2022 r. odmowy przyłączenia do sieci i tzw. redukcje instalacji OZE, ograniczenia administracyjne i spadające ceny energii, sektor PV w Polsce w 2024 r. nadal się rozwija. Obecnie to już ok. 18,3 GW mocy zainstalowanej, służącej do produkcji prądu.
Tylko w maju – dzięki sprzyjającej pogodzie – to źródło energii zabezpieczało ok. 20 proc. potrzeb energetycznych naszego kraju. W perspektywie całego roku udział w pokryciu zapotrzebowania na prąd wynosił w 2023 r. 8 proc. To jednak koniec dobrych wieści. Rynek przechodzi ewolucję w strukturze dochodów: małe instalacje dają coraz mniej zarobić, choć nadal ich liczba stanowi o sile rynku.
Struktura przychodów zmienia się w stronę dużych, wielkoskalowych farm fotowoltaicznych. Spadła także wartość inwestycji na rynku PV w 2023 r. względem 2022 r. (o 17 proc.). Wartość tych inwestycji w 2023 r. wynosiła 15,6 mld zł, a sama wartość energii wyprodukowanej przez te instalacje to już 5,6 mld zł – wynika z informacji Instytutu Energetyki Odnawialnej, który przygotowuje raport „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2024”. To...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta