KPO dla szpitali powinno być nakierowane na współpracę placówek
Powinniśmy dostarczyć mechanizmy współpracy jednostek systemu ochrony zdrowia, które na dalszy plan odsuną kwestie własnościowe, a będą promować wynagradzanie za wynik leczenia – mówi prof. Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali.
Około 648 mln złotych z Krajowego Planu Odbudowy ma zostać przekazanych na szpitale powiatowe. Na jakie konkretnie obszary?
W ramach środków dotyczących ochrony zdrowia znalazło się kilka obszarów. W kwestii szpitali samorządowych umożliwiona miałaby zostać konsolidacja, tak aby nawet związki jednostek samorządowych mogły konsolidować i współpracując, tworzyć lokalne organizacje. Jest to bardzo sensowny kierunek, który od dłuższego czasu proponuje Polska Federacja Szpitali. Taki model konsorcjum ochrony zdrowia miałby polegać na nakreśleniu zasad współpracy, wynagradzaniu za współpracę, za którym szedłby wynik leczenia pacjentów. Kwestie własnościowe byłyby na dalszym planie.
Czy można prosić o szczegóły?
Polska Federacja Szpitali będąca członkiem Światowej Federacji Szpitali, jako organizacja propagująca dobre praktyki, jeszcze za poprzedniego rządu przekazała konstruktywną propozycję, aby tworzyć mechanizmy wspierające powstawanie organizacji koordynowanej ochrony zdrowia. Abstrahując od tego, kto jest właścicielem szpitala, należy tworzyć taki mechanizm, w ramach którego szpital, który jest na pierwszym poziomie referencyjnym, mógł podpisać umowę współpracy ze szpitalem na drugim poziomie albo trzecim w większym mieście oraz ewentualnie ze szpitalem uniwersyteckim. Do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta