Zwycięstwo musi być nasze!
Jak osiągnąć długotrwały i zrównoważony pokój w Europie? Pomysły na przyszłą strategię.
Administracja prezydenta USA zażądała, aby Izba Reprezentantów USA przedstawiła jej w pierwszym tygodniu czerwca konkretny plan pomocy Ukrainie w wygraniu wojny. Ale czy ukraińskie zwycięstwo zagwarantuje trwały pokój?
Putin, bandyta z natury, jest przyzwyczajony do dyktowania swojej woli, demonstrując brak strachu i gotowość do pójścia na całość, do uderzenia jako pierwszy. Zastosował to podejście również w Ukrainie. W 2014 r. Ukraina straciła Krym i Donbas; w 2022 r. podjęła walkę i cudem poradziła sobie, wyzwalając część już okupowanych ziem. Zachód wybrał drogę „dialogu” i w rezultacie stracił okazję do zniszczenia agresora w latach 2022–2023. Szansa na rozwiązanie problemu wyłącznie siłą militarną została zaprzepaszczona. Co więcej, zbliżamy się do limitu zasobów mobilizacyjnych w Ukrainie; zachodnia produkcja wojskowa i pomoc finansowa pozostają daleko w tyle za popytem, podczas gdy Rosja jest w stanie wezwać na front do miliona lub więcej rekrutów, a także sfinansować swoje wysiłki wojskowe, a nawet cieszyć się wzrostem gospodarczym generowanym przez wojnę w dającej się przewidzieć przyszłości.
Putin nieustannie powtarza publicznie, że całe NATO jest w stanie wojny z Rosją. W to wierzą tylko Rosjanie. Zachód pomaga Ukrainie, ale nie jako strona konfliktu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta