Udział w działaniu przestępczym nie uchyla ochrony sygnalisty
Osoby zgłaszające naruszenia prawa podlegają ochronie przed działaniami odwetowymi związanymi z wykonywaną pracą. Ochrona nie rozciąga się natomiast na odpowiedzialność karną, cywilną ani administracyjną.
Od jakiegoś czasu uwagę wszystkich przykuwają nieprawidłowości wokół Funduszu Sprawiedliwości, a także postawa Tomasza M., byłego dyrektora departamentu tego funduszu w Ministerstwie Sprawiedliwości w latach 2020–2022. Obecnie ujawnia on nieprawidłowości związane z tym funduszem. Pada wobec niego określenie „sygnalista”. Czy jest nim faktycznie? Czy ma wobec niego zastosowanie ustawa o ochronie sygnalistów?
Ustawowa definicja
W myśl ustawy z 23 maja 2024 r. o ochronie sygnalistów (po pracach w Senacie; dalej: ustawa) sygnalistą jest osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą. Informacja o naruszeniu prawa to informacja, w tym uzasadnione podejrzenie dotyczące zaistniałego lub potencjalnego naruszenia prawa, do którego doszło lub prawdopodobnie dojdzie w podmiocie prawnym, w którym zgłaszający uczestniczył w procesie rekrutacji lub innych negocjacjach poprzedzających zawarcie umowy, pracuje lub pracował, lub też w innym podmiocie prawnym, z którym zgłaszający utrzymuje lub utrzymywał kontakt w kontekście związanym z pracą, lub też informację dotyczącą próby ukrycia takiego naruszenia prawa.
Przez kontekst związany z pracą należy rozumieć obecne lub przyszłe działania związane z wykonywaniem:
∑ pracy na podstawie stosunku pracy lub
∑ innego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta