Czy nieodpłatne użyczenie mienia podlega VAT?
Jednostki samorządu terytorialnego mogą sobie wzajemnie udostępniać budowle do bezpłatnego użytkowania. Pozostaje to obojętne z punktu podatku od towarów i usług pod pewnymi warunkami.
Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, tekst jedn. DzU z 2024 r., poz. 361 ze zm.; dalej: ustawa o VAT). Przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT (art. 8 ust. 1 in principio ustawy o VAT).
Zatem, co do zasady, aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Przy czym przepisy ustawy nie określają postaci wynagrodzenia. Ustawodawca przewidział jednak od tej reguły wyjątki, które w przypadku dostawy towarów zostały zawarte w art. 7 ust. 2 ustawy, a w przypadku świadczenia usług – w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT.
Umowa użyczenia
Jak w świetle tych przepisów wygląda sytuacja opodatkowania VAT, gdy gmina korzysta nieodpłatnie z jakiejś infrastruktury powiatu na podstawie umowy użyczenia?
∑ Przykład
Na terenie jednostki organizacyjnej powiatu (podatnika VAT czynnego), tj. zespołu szkół, zlokalizowany jest basen przeciwpożarowy. Zbiornik został wybudowany w połowie XX wieku....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta