Szkoły niepubliczne są teraz mocniej chronione przed likwidacją
Decyzja o wykreśleniu wpisu z ewidencji szkół i placówek niepublicznych podlega kontroli organu sprawującego nadzór pedagogiczny. Jest ona zaskarżalna do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Od wejścia w życie zeszłorocznych zmian w nadzorze pedagogicznym nad szkołami niepublicznymi upłynęło już kilka miesięcy. Wydaje się jednak, że wciąż w bardzo niewielkim stopniu omówiono ich zakres, a także potencjalne skutki ich obowiązywania. Uchwalona w lipcu 2023 r. nowelizacja Karty nauczyciela wprowadziła szereg modyfikacji w przepisach dotyczących sposobu realizacji przez szkoły niepubliczne zaleceń pokontrolnych oraz możliwości wykreślenia wpisu szkoły do ewidencji szkół i placówek niepublicznych.
Zagadnienia te mają znaczenie nie tylko dla organów prowadzących, ale pośrednio także dla gmin, na terenie których szkoły niepubliczne działają. Zmiany te wpływają bowiem potencjalnie na codzienne funkcjonowanie tych szkół, a tym samym na dostęp do edukacji szkolnej na terenie gminy, współkształtowanej przecież przez placówki samorządowe i niepubliczne.
Tym samym kompetencje administracji rządowej w województwie mogą wpływać na wykonywanie zadań gminnych z zakresu edukacji.
Nowa przesłanka wykreślenia wpisu
Nowelizacja Karty nauczyciela z lipca 2023 r. wprowadziła zmiany w brzmieniu art. 169 ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (tekst jedn. DzU z 2024 r., poz. 737; dalej: u.p.o.). W dotychczasowym stanie prawnym przepis ten określał pięć przesłanek wykreślenia wpisu do ewidencji szkół i placówek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta