Więzienie, dopóki trzeba
Jak przywrócić bezpieczeństwo zwykłym, uczciwym obywatelom.
Niebezpieczni recydywiści będą mogli być osadzani w więzieniach na nieokreślony czas – zapowiada rządowy raport. Wcześniej w Szwecji były możliwe kary nieokreślone w czasie, tzw. internowanie, jednak sankcję tę zniesiono w 1981 r. Teraz wyraźnie legislacja kraju wraca do tej koncepcji.
Według autora raportu o ochronie społeczeństwa Stefana Reimera nowa kategoria sankcji i nowy rozdział w kodeksie karnym, tzw. kara bezpieczeństwa, to przełom w kryminalnej polityce kraju ostatnich czterech dekad. Oznacza totalny zwrot od uprzedniego koncentrowania się na sprawcy do zwrócenia uwagi na ofiarę i ochronę społeczeństwa – głosi motywacja projektu.
– To sankcja wymierzona w bardzo groźnych kryminalistów. Potrzeba ochrony ofiar w społeczeństwie jest na tyle ogromna, że musimy mieć możliwość wsadzania sprawców za kratki na nieokreślony czas, nawet jeżeli dane przestępstwo nie kwalifikuje się do wymierzenia kary dożywocia – tłumaczył minister sprawiedliwości Gunnar Strömmer. W gruncie rzeczy przyświeca tu jeden cel: „przywrócić bezpieczeństwo i wolność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta