Biznes w specjalnej strefie ekonomicznej bez podatku
Aby korzystać ze zwolnienia z podatku, przedsiębiorca musi prowadzić działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej i w ramach uzyskanego zezwolenia. Czy w razie cofnięcia zezwolenia na działalność w takiej strefie musi zapłacić podatek za cały okres korzystania z ulgi?
Jak przypomniał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 22 lutego 2018 r. (II FSK 181/16), ustawą z 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (tekst jedn. DzU z 2023 r., poz. 1604; dalej: u.s.s.e.) ustawodawca objął zasady i tryb ustanawiania specjalnych stref ekonomicznych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzania takimi strefami oraz szczególne zasady i warunki prowadzenia działalności gospodarczej w tych strefach.
Z kolei ustawodawca dążył do regulacji zwolnień podatkowych związanych z działalnością gospodarczą prowadzoną w specjalnych strefach ekonomicznych w ustawach regulujących podatki dochodowe, natomiast w u.s.s.e. jedynie wskazano na możliwość skorzystania ze zwolnienia podatkowego (orzecznictwo NSA dostępne pod adresem https://orzeczenia.nsa.gov.pl/cbo/query). NSA nadmienił też, iż przyjęta w u.s.s.e. możliwość wyodrębnienia określonego terenu Rzeczypospolitej Polskiej dla prowadzenia działalności gospodarczej nakierowana jest wyłącznie na przyspieszenie rozwoju gospodarczego tej części kraju i realizowanie określonych ustawą celów; jednym z nich jest tworzenie nowych miejsc pracy.
Elementy zezwolenia
Podjęcie działalności gospodarczej na terenie takiej strefy i korzystanie z pomocy publicznej przewidzianej rozporządzeniem Rady Ministrów ustanawiającym strefę następuje na podstawie udzielonego zezwolenia. Określa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta